SMCJ51A-AT
Mfr.Part #:
SMCJ51A-AT
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMC(DO-214AB) SMD/SMT Working Voltage:51 V Breakdown Voltage:56.7 V Clamping Voltage:82.4 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Working Voltage51 V
Output Current1.4 A
Peak Pulse Current18.2 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage56.7 V
Clamping Voltage82.4 V
Peak Pulse Power1.5 kW